Up for nomination in the various categories are: Sportsman of the Year:Greg Minnaar, Chad le Clos, Wayde van Niekerk
Sportswoman of the Year:
Ashleigh Moolman-Pasio, Shabnim Ismail, Bridgitte Hartley
Sportsman of the Year with Disability:
Lucas Sithole, Ernst van Dyk, Pieter du Preez
Sportswoman of the Year with Disability:
Kgothathso Montjane, Ilse Hayes, Peggy de Villiers
Team of the Year:
SA Proteas, Lightweight women’s 2X, Springbok Sevens
Newcomer of the Year:
Nokwanda Hlongwane, Jayde Andrew Julius, Kagiso Rabada
Coach of the Year:
Holger Losch, Geoffrey Toyana, Roger Barrow, Graham Hill
Administrator of the Year:
Virginia Mabaso, Karen Losch, Tim Cornish
Volunteer of the Year:
Zelda Hansen, Nkosinathi Ngubane, Jeremy Campbell
Indigenous Games Star of the Year:
Limpopo Drie Stokkies Males Team, Western Cape Iintonga Team, KZN Dibeke Team
Federation of the Year:
Roller Sport, Cycling, Basketball
Recreation Body of the Year:
Isqal-Waves 4 Change, Diepsloot Mountain Bike Academy, Indigo Skate Camp
Photographer of the Year:
Gavin Barker, Veli Nhlapo, Motswari Mofokeng
Sport Journalist of the Year:
Bareng-Batho Kortjaas, Daniel Mothowagae, Mbali Mokoko
School Team of the Year:
Oakdale Agricultural High School, St John’s College, Hoërskool Waterkloof
Developing School Team of the Year:
Iqhayiya Secondary School, Montshiwa Primary School, Phayizani High School
2015 SA Sports Awards nominees announced
The 2015 SA Sports Awards nominees were announced at SABC Radio Park on Tuesday morning in Johannesburg. The 10th annual awards will be held in Mangaung, Free State on 22 November.
Sportswoman of the Year:
Ashleigh Moolman-Pasio, Shabnim Ismail, Bridgitte Hartley
Sportsman of the Year with Disability:
Lucas Sithole, Ernst van Dyk, Pieter du Preez
Sportswoman of the Year with Disability:
Kgothathso Montjane, Ilse Hayes, Peggy de Villiers
Team of the Year:
SA Proteas, Lightweight women’s 2X, Springbok Sevens
Newcomer of the Year:
Nokwanda Hlongwane, Jayde Andrew Julius, Kagiso Rabada
Coach of the Year:
Holger Losch, Geoffrey Toyana, Roger Barrow, Graham Hill
Administrator of the Year:
Virginia Mabaso, Karen Losch, Tim Cornish
Volunteer of the Year:
Zelda Hansen, Nkosinathi Ngubane, Jeremy Campbell
Indigenous Games Star of the Year:
Limpopo Drie Stokkies Males Team, Western Cape Iintonga Team, KZN Dibeke Team
Federation of the Year:
Roller Sport, Cycling, Basketball
Recreation Body of the Year:
Isqal-Waves 4 Change, Diepsloot Mountain Bike Academy, Indigo Skate Camp
Photographer of the Year:
Gavin Barker, Veli Nhlapo, Motswari Mofokeng
Sport Journalist of the Year:
Bareng-Batho Kortjaas, Daniel Mothowagae, Mbali Mokoko
School Team of the Year:
Oakdale Agricultural High School, St John’s College, Hoërskool Waterkloof
Developing School Team of the Year:
Iqhayiya Secondary School, Montshiwa Primary School, Phayizani High School
Would you like to comment on this article?
Register (it's quick and free) or sign in now.
Please read our Comment Policy before commenting.
Trending Now
Latest Videos